Pomidory. Rośliny towarzyszące.

Pewnie większość z Was posadziła już pomidory. Moje jeszcze czekają, ale po kilka, zacznę je wysadzać. Najpierw każdy dostanie etykietkę. Potrzebne są szczególnie nowym odmianom.

IMG_4301

I co teraz? Przez dwa tygodnie po posadzeniu niewiele jest do zrobienia. Ale nie tak, że całkiem nic. Posadziliście je w dziurę nafaszerowaną obornikiem albo kompostem albo pokrzywą, skórkami od bananów i jakimiś innymi cudami. Teraz trzeba im dać dwa tygodnie, aby się ukorzeniły.  Można się zastanowić co posadzić między pomidorami.

SELERY. Jeśli macie rozsadę selerów, to można na brzegu grzędy umieścić je pomiędzy pomidorami. Sadzić tylko z brzegu, a nie w środku pomidorowej plantacji, bo selery lubią słońce. Poza tym, jeśli będziecie pomidorom dosypywali na wierzch kompostu, to uważajcie, aby nie zasypać selerów. One lubią płytkie sadzenie i trzeba to robić naprawdę uważnie, aby nie zagłębić ich bardziej, niż rosły jako rozsada. Jak wspomniałam, selery lubią słońce, więc posadźcie je tylko z brzegu, lubią też wodę i nawożenie. Ale to będziecie dostarczali pomidorom, to przy okazji dostanie się też selerom.

DSC15078

FASOLKA SZPARAGOWA – oczywiście mówimy o odmianach karłowych. Ja bardzo sobie cenię żółtą odmianę Laurina i zieloną Ferrari. W tym roku przetestuję jeszcze inne odmiany. Sadzę 3 nasionka w środku kwadratu, który tworzą 4 posadzone pomidory, a kolejne 3 na brzegu, między pomidorami. Jeśli mam wcześniej przygotowaną grządkę, to wytyczam miejsce pod pomidory, zostawiam te punkty puste, a w środku i na brzegu sadzę fasolkę. Zwykle się udaje i do czasu sadzenia pomidorów jest już ładnie podrośnięta. W tym roku się nie udała, ale i nasiona były już troszkę przeterminowane, więc wysadzę ją razem z pomidorami. Ziemia jest już ciepła, więc urośnie szybko i ładnie zasłoni podłoże przed palącym słońcem i nie pozwoli rosnąć chwastom. Zatrzyma też wilgoć, a brodawki korzeniowe poratują pomidora azotem. Na fasolkę wciąż jeszcze jest czas, przynajmniej do połowy lipca. Fasolka nie wzeszła, za to rzodkiewka, jako obwódka pomidorów, udała się fantastycznie. Odmiana ‘Krasa’ jeszcze dorasta, a ‘Tetra Iłówiecka’ jest odpowiednio ostra i to jest plus kwarantanny, bo można bezkarnie zjadać ostre rzodkiewki, które wiecie co robią z naszym oddechem 😀 Ozima cebula też już gotowa i zjadamy ją do kanapek bez żadnych ograniczeń.

DSC03807 DSC03808

DSC03722

DSC04795

PORY. Jedna z klientek pytała czy dobrym pomysłem będzie posadzenie naprzemiennie pora i selera. Hmmm… zastanowiłam się dlaczego tak nigdy nie robiłam? Na logikę, to byłoby dobrze, bo przecież seler rozrasta się szeroko na boki, a por rośnie smukło w górę. No i tak w czasie tych pogaduszek wyszło mi, że przecież inaczej się je sadzi. Seler sadzi się jak najpłycej, a por jak najgłębiej i raczej trudno to pogodzić.

Pory też można posadzić między pomidorami, na brzegu. Dla każdego wykopać głęboki dołek, posadzić por na jego dnie i w miarę wzrostu, systematycznie go zasypywać. I na tym brzegu, między pomidorami, będą dobrze rosły, bo z nawożenia pomidorów zabiorą nadmiar azotu, co sprawi, że pomidory będą miały go wystarczająco i będą pobierały potas, który jest im potrzebny do kwitnienia, którego efektem jest owocowanie. A pory przerobią każdą ilość azotu i warto o tym pamiętać, że bez intensywnego nawożenia azotem, nie wyhodujemy dorodnych porów.

IMG_20190508_123319IMG_20190508_123414

SZPINAK NOWOZELANDZKI. Również bardzo dobrze współpracuje z pomidorami. Jedna roślina, na brzegu, w środku, między dwoma pomidorami. Korzeni się płycej niż pomidory, przepięknie się rozrasta zasłaniając podłoże dla chwastów i nadmiernego wysychania. Jeszcze ciągle jest czas na wysiew. Kto miał szpinak nowozelandzki w ubiegłych latach, to może poszukać siewek i przenieść je tam, gdzie trzeba. Tydzień temu odnalazłam kilka siewek i zapakowałam do małych doniczek. Pomyślę gdzie je posadzić, gdy już umieszczę pomidory. Szpinakowi nowozelandzkiemu trzeba systematycznie ucinać końcówki, aby dobrze się rozkrzewiał i wciąż wydawał świeże przyrosty. U mnie jest dobry jeszcze w grudniu. Małe przymrozki go nie ruszają. Jeśli nie planuję go zużyć od razu, lekko podduszam na oliwie lub krótko blanszuję, osączam z wody i zamrażam w małych woreczkach (koniecznie opisanych!). Zimą dorzucam go do zupy albo przyrządzam w inny sposób.

DSC00423

BAZYLIA. To kolejna roślina, która dobrze się czuje przy pomidorach i chroni je przed owadami. No i jest nieodłącznym towarzyszem pomidorowych potraw. Polecam odmianę sałatową, która ma wielkie liście, prawie jak sałata i doskonale sprawdza się w mieszanych sałatkach z zielonych listków, a także w sałatce caprese, pesto i dziesiątkach innych potraw.

DSC11657

DSC00836

PIETRUSZKA. Zarówno naciowa jak i korzeniowa może rosnąć przy pomidorach. Chyba ze dwa lata temu posadziłam pomidory na grządce przeznaczonej pod pietruszkę. Pietruszka strasznie marnie wschodziła, a że miejsca na pomidory zawsze brakuje, to dla towarzystwa dołożyłam jej pomidory. Później trochę pietruszki jeszcze wzeszło i tak rosły sobie razem, aż do jesieni. Plony korzeniowej nie były może imponujące, ale były, natomiast naciowa rosła świetnie.

DSC00121

SAŁATA. Ją też sadzę na brzegu pomidorowej grządki. A zwykle dużo wcześniej niż pomidory. Teraz już mam gotową do zjedzenia, a więc będzie miejsce na jakieś inne warzywo, może sypnę trochę koperku?

DSC13920k

IMG_4287

AKSAMITKI NAGIETKI NASTURCJE. To bardzo dobre rośliny towarzyszące pomidorom i w ogóle warzywom. Warto je posadzić jeśli nie między pomidorami, to przynajmniej w niedalekiej odległości od nich. Zresztą, warzywnik powinien być pełen aromatycznych kwiatów jednorocznych, które nie dosyć, że dodają uroku, to chronią warzywa przed atakiem mszyc i innych niepożądanych szkodników. Warto znaleźć dla nich miejsce na obrzeżach, w narożnikach grządek, pamiętając o tym, aby nie sadzić ich za blisko warzyw, bo mogą je zdominować i zagłuszyć.

DSC04271DSC04962DSC00832

by PomiDorka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *